начало

Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й Тълкувателното решение: Давността тече за всяка вноска по кредита от падежа й

Предизвестия според КТ - до лунатик :)

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Предизвестия според КТ - до лунатик :)

Мнениеот водопад » 28 Сеп 2004, 16:39

При прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие чл.328 ал.1 т.3 от КТ - предизвестието е в сроковете по чл.326 ал.2 от Кт и започва да тече от следващия ден на получаването му.
Ако работника в момента на връчване отсъства поради болест - има ли начин да му се връчи предизвестието ( например с обратна разписка ) или е нужно да се изчака първия работен ден, за да бъде връчено?
Ако към момента на прекратяване на трудовото правоотношение работника е в болнични - може ли да се прекрати трудовия договор, като му се плаща само обезщетението за временна нетрудоспособност ( по мои спомени за около 2 месеца след прекратяване на тр. правоотношения)?

Благодаря
водопад
 

Re: Предизвестия според КТ - до лунатик :)

Мнениеот лунатик » 28 Сеп 2004, 17:52

Това си е казус. Няма нееднозначни тълкувания. Препъни-камъчето е ал.7 на чл.333 КТ, която казва, че защитата по този член се отнася към момента на връчване на заповедта за уволнение.
Ако приемем, че предизвестието и заповедта за уволнение са два различни акта, предизвестие може да се отправи и по време на разрешен болничен отпуск. Но заповедта за прекратяване следва да се връчи при завръщането на работника на работа или пък да се иска разрешение на инспекцията по труда.
Другото становище е, че трудовите договори по чл. 328 КТ се прекратяват със самото предизвестие. Последващата заповед след изтичане на срока на предизвестие или при неспазването на срока му, иде само да уреди вътрешните взаимоотношения вътре в предприятието. По това схващане, заповедта за прекратяване употребена в чл. 333 ал.7 и предизвестието трябва да са един и същи акт. А това означава, че при връчване на предизвестието ще важи защитата на чл. 333 КТ (всъщност термина "заповед за прекратяване" се използва в КТ само в чл. 333 - никъде другаде).
Аз съм привърженик на второто виждане, но в практиката се е наложило първото.
А след като се е наложило първото виждане, при отправянето на предизвестието (с обратна разписка или в присъствието на свидетели) няма да действа закрилата по чл. 333. Но за връчване на заповедта ще трябва да изчакате му свършат болничните, ако не ви се разправя да търсите разрешение от РИТ.
А пък тук пак може да стане казус изхождайки от чл. 335 ал.2 т.1 - "Трудовият договор се прекратява: при прекратяване с предизвестие - с изтичане на срока на предизвестието". Ако този срок свърши по време на болничния отпуск, това ще означава, че трудовия договор вече е прекратен по силата на закона. И съответно трябва да се издаде и връчи заповед за уволнение. А без инспекцията няма как да стане. Ами ако тя не се съгласи? (И заради това съм привърженик на второто виждане). А връчването на заповедта като се доизчака връщането на работника, ще означава уволнение със задна дата което е недопустимо. А ако в тази заповед фигурира като ден на прекратяване, деня на завръщане на работника, това пак ще е нарушение, тъй като не ще е спазен срока на предизвестието в другия смисъл - прекратяване след изтичане на срока на предизвестието. Законът не предвижда по-дълги срокове на предизвестията от тези които са по чл. 326 КТ.
Най-добре е ще да постъпите, като след отправяне на предизвестието, веднага поискате разрешението на инспекцията. Ако та ви го даде - няма проблем - след изтичане на срока на предизвестието връчвате по същия начин и заповедта. Ако инспекцията не ви даде разрешение - оттеглете си предизвестието (по взаимно съгласие - по аналогия с чл. 326 ал.4 КТ). А може да поискате съгласието още преди да отправите предизвестието. При положителен отговор - тогава няма проблеми.
И все пак имаше решение на ВКС, съгласно което уволнението е било законосъобразно извършено при връчено предизвестие по време на работа, но което предизвестие е изтекло по време на болничен отпуск. Но в този случай ВКС бе приел, че трудовия договор е прекратен с предизвестието. (което е и моето виждане).
За втората част на въпроса ви - ако договора е прекратен по време на болничен отпуск без де се спазва срока на предизвестието - се дължи и обезщетение за неспазения срок на предизвестието. Ако срока е спазен - не се дължи обезщетение, а само ще се изплаща обезщетението за временна неработоспособност. (по мои спомени - до 75 дни след прекратяването).
лунатик
 

Re: Предизвестия според КТ - до лунатик :)

Мнениеот водопад » 29 Сеп 2004, 08:28

Благодаря за изчерпателният отговор !
водопад
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Bing [Bot] и 45 госта


cron