Страница 1 от 1

Секретар на педагогически съвет

МнениеПубликувано на: 19 Апр 2022, 20:49
от plamenaboyanova
Учител съм и съм избрана за протоколчик на педагогически съвет.Имам ли право на някакво финансово обезщетение или друг вид официална компенсация?Изчетох Правилник за дейността на училището,всякакви синдикални отраслови и общински колективни договори-нищо за протоколчик.Да разбирам ли,че това влиза в задълженията ми в поверената институция ?

Re: Секретар на педагогически съвет

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2022, 01:46
от nikodim77
Здравейте,
Принципно в частта на ЗПУО, разглеждаща същността на педагогическия съвет не е предвиден т.нар. „протоколчик”. Но все пак, някой следва да изготви протокола от събранието на съвета. За всеки съвет може еднократно да бъде избиран един от участниците в същия за лице, изготвящо протокола - „протоколчик”. Всъщност лицето изготвящо протокола не е редно да бъде нарично протоколчок, а секретар. В питането извеждате два въпроса:
Имам ли право на някакво финансово обезщетение или друг вид официална компенсация?”
и
Да разбирам ли, че това влиза в задълженията ми в поверената институция ?
Ще изложа мнение, започвайки от втория въпрос:
Вашето задължение опира до това, което Ви е представено чрез тр. дог., респ. дл. характеристика. Вашето чуастие в педагогическия съвет е разписано в закона (чл. 262, ал. 2 от ЗПУО) Няма специално отделено внимание относно протокола и изготвянето му, но това следва да бъде осъществявано от лице, на което тази функция е нормативно вменена, а това е училищния секретар, обикновено назоваван „технически секретар”. Именно на поседния е вменено изготвяне на протоколи. Нещо повече, секретарят е личен асистент на директора, а именно директорът е председател на педагогическия съвет не по избор, а по силата на зкона (чл. 262, ал. 3 от ЗПУО). Секретарят изпълнява нарежданията на директора, както и се ръководи от законовите и подзаконови норм. актове във. вр. с неговата длъжност. Тук ще отбележа, че е дна от нормите – НКПД отпределя секретарските здължения, едно от които е именно съставяне на протоколи.
За това с оглед горното, намирам, че отговорът на втория Ви въпрос следва да е отрицателен.
На първия въпрос;
За да имате право на някакво финансово обезщетение или друг вид официална компенсация, то би следвало това да е упоменато в законово утврден документ. Такъв докумен следва да отговаря на предвидените в нормите на трудовото законодателство. Ако сте определена за „протоколчик” със заповед на директора, то това е в разрез със закона. Първо, изменения на трудовите Ви задължения не могат да бъдат правени със заповед (изключ. чл. 107а, ал. 9 от КТ). Освен това, вменявайки Ви задълженията на „протоколчик”, всъщност диреторът осъществява изменение на трудовото правоотношение, възлагайки Ви задълженията на „секретар”, а това може да се случи поред определен в КТ и с Вашето изрично съгласие.
Второ; За да можете да претендирате за възнаграждение за допълнително-вмененото Ви задължение, то същото следва да е осъществено по реда на КТ – чл. 66, ал. 5, 110, 119, 259 от КТ, като последният член е при условията на заместване на секретаря.
Така че, ако имате претенции за финансово обезщетение или друг вид официална компенсация и за това не се разберете с директора, то ще следва да се обърнете за целта към съда, пред който ще докзвате, че сте изпълнявали задължения, които да бъдат приети като изменение на тр. правоотношение. Но като цяло, не следва да бъдете карана да осъществяване на дейност по изготвяне на протокола на събр. на ПС.

Re: Секретар на педагогически съвет

МнениеПубликувано на: 20 Апр 2022, 11:24
от plamenaboyanova
Благодаря Ви