Страница 1 от 1

ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

МнениеПубликувано на: 03 Юни 2020, 21:41
от nikodim77
Здравейте,
Питането ми е поради това, че не мога да си дам отговор на въпросът, който ме вълнува. Е, или поне не съм сигурен в аргументите си по отговорите, между които се колебая.
Та: Изпълнително дело с последно валидно изп. действие на 10. 05. 2018 г. респективно следва същото ИД да бъде перемирано на 10. 05. 2020 г. Е да ама, ЗМДВИП удължи разните му там процесуални и т.н. срокове.
Въпросът е: Кога следва да настъпи перемпция по хипотетичното ИД, което описах по-горе? :roll:

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2020, 00:56
от ivan_lawyer
Пролонгация - но преклузивните срокове - не съм сигурен точно. Давностните - как и да е, би трябвало всичко да е във "фризер". Нормално спиране на срокове, аз не виждам неяснота - просто мериш и замерваш мораториума и след това наново.

Срокът ти тече от края на мораториума с нови дни - не е изтекъл по време на мораториума, а е замръзнал.

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

МнениеПубликувано на: 04 Юни 2020, 02:24
от nikodim77
Благодаря за включването на Г-н. ivan_lawyer! :D
Принципно да, общоприето е да бъде така – срокът е спрян („замръзнал”).
Но питането ми е мотивирано от аналитичен прочит над текста от ЗМДВИП: „процесуалните срокове по съдебни, арбитражни и изпълнителни производства
А аз не съм наясно, срокът за осъществяване (поискване) на валидно изпълнително действие какъв е, преклузивен – процесуален? :roll:
Освен това в чл. 4 от закона е вметнато следното: „Удължават се с един месец от отмяната на извънредното положение: ...свързани с упражняване на права или изпълнение на задължения на частноправни субекти;

Re: ЗМДВИП И СРОК (ПЕРЕМПЦИЯ) ПО ИД

МнениеПубликувано на: 05 Юни 2020, 10:12
от kalahan2008
nikodim77 написа:А аз не съм наясно, срокът за осъществяване (поискване) на валидно изпълнително действие какъв е, преклузивен – процесуален? :roll:

Срокът по чл. 433, ал. 1, т. 8 ГПК е процесуален и преклузивен. Той няма пряко материалноправно действие и не е давностен, рекламационен или инструктивен.
Има косвено материалноправно действие, доколкото с изтичането му се прекратява изпълнителното производство и отпадане на процесуалното правоотношение с обратна сила, с изключение на запорите и възбраните по отношение на имуществата, продадени в хода на изпълнителното производство, по отношение на което вдигането има действие занапред (чл. 433, ал. 4 ГПК). При отпадане с обратна сила на запорите и възбраните може да се приеме, че давността не е прекъсвана (чл. 116, б. "в" ЗЗД). Но това е само индиректно, косвено следствие от изтичане на срока на премепцията, което не променя неговия процесуален характер.