Преведено по банка трудово възнаграждение заедно за 2 месеца
Публикувано на:
29 Яну 2021, 19:01
от snp13
Здравейте,
как би трябвало да се изчисли несеквестируемият доход когато трудово възнаграждение и по-точно компенсация по мярка " Запази ме" е преведена общо за 2 месеца, като сумата за всеки месец е под МРЗ, но общата / за 2-та месеца/ е над МРЗ ?
Предварително благодаря за отговорите ви!
Re: Преведено по банка трудово възнаграждение заедно за 2 ме
Публикувано на:
29 Яну 2021, 22:08
от jhoro
Здравейте!
Я уточнете - като начало - за какво става дума?
За запор на банкова сметка или за запор на трудово възнаграждение?
Разликата е, че когато в запорирана банкова сметка постъпват суми - Вие трябва да докажете произхода и тяхната несеквестируемост.
Когато става дума за трудово възнаграждение - работодателя Ви превежда несеквестируемия минимум, а горницата - изпраща на кредитора. И това - за всяко възнаграждение поотделно. За целта се прави и погасителен план.
В случая говорите за едновременно изплащане на две възнаграждения. От една страна - щом първото не е използвано (сумата не е изтеглена/използвана) - значи тази сума не определя съществуването Ви и нормалното Ви преживяване! Но от друга - поради факта, че сумата не е била достъпна - тези заключения са погрешни!
Тоест - щом поради независещи от Вас причини, са Ви изплатени две възнаграждения наведнъж - несеквестируемия минимум трябва да е в двоен размер.
Re: Преведено по банка трудово възнаграждение заедно за 2 ме
Публикувано на:
30 Яну 2021, 20:49
от snp13
Благодаря!
Последното Ви изречение дава отговора!
Иначе става въпрос не за трудово възнаграждение и не за запор на такова при работодателя, а за компенсация от Бюрото по труда, която трябва да се преведе по банковата сметка на работника, която е запорирана преди той да започне работа при нас.
Искаме да подадем документи общо за компенсациите за 11 и 12 м. 2020 г., които ще бъдат по 24 лв. на работен ден, следователно за м.11,20 г. -504 лв., за м,12,20 г. - 480 лв, но общо ще му преведат 984 лв.
Друг е въпросът дали тези " компенсации" имат характер на парични обезщетения и помощи, изплащани по Кодекса за социално осигуряване (КСО), като върху тях не може да се налагат запори по реда на ГПК и ДОПК или да се извършват други удръжки, освен в предвидените в чл. 114а, ал. 1 КСО случаи
- това сега сядам да го разнищвам.
Сърдечно Ви благодаря за помощта и отделеното време!!!