начало

След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища След пет отвода, ВСС прекрати „безвремието“, т.е. конкурса за търговските отделения на апелативните съдилища

Неимуществени вреди при катастрофа

Поставяне и решаване на правни казуси
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Неимуществени вреди при катастрофа

Мнениеот Lukrezia » 31 Мар 2005, 18:32

Здравейте,

Казулът е следният:
Катастрофа през януари. Има един пътник със средна телесна повреда. Срещу шофьорът на другото МПС /т.е. не това, в което се е возил пострадалия/ има следствено дело, тъй като той е посочен като виновен в протокола на КАТ за ПТП. От застрахователната компания на виновния не придвижват въпроса /т.е. плащания на пострадалия по застраховката Гражданска отговорност на виновния/, защото казват, че няма още наказателно постановление или съдебно решение, което да указва кой е виновен.
Въпросът ми е - какво е най-препоръчително да направи пострадалият: да чака да се получи документ, в който да е посочен виновен, за да платат застрахователите или да се конституира като граждански ищец в евентуалната съдебна фаза? Има ли смисъл да си търси обезщетението по съдебен ред или да се занимае пряко със застрахователите?
И има ли някой представа какви са поне ориентировъчно обезщетенията за средна телесна повреда, които съдът присъжда?

Благодаря предварително!
Lukrezia
 

Re: Неимуществени вреди при катастрофа

Мнениеот Puh » 31 Мар 2005, 20:31

Според мен, най-добре е да се конституира в наказателния процес като частен обвинител /чл.52 от НПК/ и граждански ищец. Като предяви иска си срещу подсъдимия и срещу застрахователя - виж освен чл.60 и чл.62 от НПК! Така, в края на процеса ще има влязъл в сила съдебен акт, с който му е пресъдено обезщетението, с лихви и разноски, при това, застрахователят ще е участвал в процеса, ще е имал възможности да се брани срещу иска и няма да има основания да го мотае за изплащането на обезщетението. Иначе е кошмар - застрахователите не плащат, измислят си какви ли не доводи за отказ, провеждат си някакви вътрешни съвещания и комисии, на които вземат решение каква част от пресъденото да ти изплатят / това при случай, че е налице осъждане на причинителя на вредите, но не е привлечен като ответник и застрахователя/ и си е ходене по мъките. Но имай предвид, че застрахователите не плащат лихвите, а само пресъдената главница! На всичкото отгоре ти изискват оригинала на изпълнителния лист, за да ти платят след процеса. Следва чакане за плащане, после искане да ти върнат оригинала и образуване на изпълнително дело срещу причинителя на вредата за лихвите.
Puh
 

Re: Неимуществени вреди при катастрофа

Мнениеот botsanov » 31 Мар 2005, 21:04

Направо на съд!Не си губете времето със застрахователя.След влизане в сила на съдебното решение-пак не си губете времето-образувайте изпълнително дело.
Миналата година Софийски районен съд присъди на мой клиент за морални вреди за средна телесна-2000лв.Застраховятелят-Юпитер се опитваше непрекъснато да шиканира,но не му се отдаде.
botsanov
 


Назад към Взаимопомощ


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 43 госта


cron