portokal написа:Говорех по-скоро за изразните средства.
За съжаление езикът не е най-силната ми страна и невинаги успявам да съм докрай прецизен в изказа си.
Като цяло избягвам да водя дела, които могат да бъдат загубени, или пък изрично го казвам на клиентите, че най-вероятно ще бъде загубено и оставям сами да си решават. Някои настояват, други се отказват. Неприятното е, когато се случи така, че дори неща, за които си твърдо убеден в правотата си, става въпрос за "азбучни истини" от университета, биват разколебани от мнението на съда.
Ето сега например попаднах на противоречива практика по въпрос за недействителност на ипотеката, който наистина ме изненада как е решаван от повечето състави на ВКС. Касае се за въпроса дали е недействителна ипотеката, ако е учредена от лице, което е придобило имота въз основа на покупко-продажба, която е обявена от съда за нищожна. Аз си мислех, че ако ипотеката е вписана преди исковата молба за обявяване на нищожността на покупко-продажбата и ако ипотекарният кредитор не е бил страна по делото за нищожност на покупко-продажбата, продавачът по нищожната покупко-продажба няма никакви шансове да спечели срещу банката-ипотекарен кредитор. Оказа се обаче, ВКС си е създал някаква трайна съдебна практика за недействителност на ипотеката, която отказа банката да се бори по делото и банката директно призна иска за недействителност на ипотеката, което особено много ме изненада. Намерих едно решение на ВКС (на Белазелков) в обратния смисъл - взема предвид реда на вписването и неучастието на ипотекарния кредитор, но изглежда е изолирано. И въпросът е сега - какво ще се случи като краен резултат. Защото е непредвидим. А клиентите разчитат на мен да им дам прогноза. Но такава е напълно невъзможна.
portokal написа:Обаче за възражението за преклузивния срок ми звучи като да е прав вторият състав - ако е имало още в първата инстанция данни (събрани доказателства) за този срок в общите условия, първоинстанционният съд е трябвало да го приложи и без изрично позоваване на него, съответно ми се струва, че при изрично възражение във въззивната жалба правилно въззивният съд го е взел предвид и правилно е постъпил вторият състав на ВКС. Всъщност ако първият го е допуснал на основание да отговори на въпроса за възражението, а не очевидна неправилност примерно, не е 100% ясно и той какво е имал предвид.
Казусът е: иск по чл. 55 от ЗПУПС за непозволена банкова операция - лице без пълномощно (адвокат с ограничено във времето пълномощно) тегли пари от сметката на вложителя. На първа инстанция съдът уважава иска и приема, че е налице непозволена банкова операция, но в мотивите ни в клин, ни в ръкав коментира един срок по общите условия на банката за предявяване на претенция за връщане на парите по непозволената банкова операция, че бил спазен, като съдът прави изчислителна грешка. Банката се плесват по челото и казват с въззивната жалба - ама срокът (45 дни) е изпуснат, значи парите не трябва да се връщат. Нищо че в чл.51, ал.1 ЗПУПС е предвиден 13-месечен срок, т.е. 45-дневният срок в общите условия противоречи на закона. Апелативния съд отменя решението на първата инстанция именно заради този срок. Решението е написано на пишеща машина, някои от нас знаят кой съдия в апелативния съд пишеше решенията си на пишеща машина.
Решението е обжалвано във ВКС, като състав на II т.о. допуска касация заради противоречие с Тълкувателно решение № 1 от 9.12.2013 г. на ВКС по тълк. д. № 1/2013 г., ОСГТК /за преклузията/. Съдията от апелативния съд, чийто акт се обжалва, междувременно е командирована във ВКС и си право отвод. Председателят на състава, който постановява определението за допускане (II т.о.), по незнайно какви причини бива заменен от председателя на другото търговско отделение (I т.о.), който по принцип правораздава в състав заедно със съдийката, чието решение се обжалва и която е командирована във ВКС. I т.о. на ВКС на практика прави завой на 180 градуса спрямо определението по допустимост на II т.о. и потвърждава решението на апелативния съд с мотива, че "разпоредбата на чл. 133 ГПК не следва да се тълкува и прилага буквално в смисъл, че пропускането на преклузивния срок по чл. 131, ал. 1 ГПК лишава изобщо ответника от процесуалното право да оспори иска и наведените от ищеца фактически твърдения, респ. да изрази становище по иска, тъй като такова тълкуване несъмнено води до недопустимо ограничаване на правото на защита на ответника и до създаване на недопустима процесуална привилегия за ищеца, който само поради липсата на своевременно направено от ответника оспорване на иска ще бъде освободен от доказателствената тежест по чл. 154, ал. 1 ГПК и от задължението да установи фактите, на които основава исковата си претенция." Както и: "Доводът за неспазване на срока за оспорване на платежната операция и за фингираното й одобряване от страна на титуляра на сметката няма характера на правопогасяващо възражение."
За мен това си е правопогасяващо възражение от всякъде, но...за ВКС не е.
Та това е казусът. Аз лично като юрист съм объркан и от този (както и от няколко други) казуса от този сорт съм се убедил, че на съдебната система не може да се има пълно доверие. Около 50% от съдиите си гледат делата по съвест и дори да сгрешат, не го правят нарочно, а от невнимание или бързане. Това си лични. Но по някои от делата е ясно, че има нещо странно и мотивите на съда са неубедителни. За теб например не се и съмнявам, че си гледаш съвестно делата. Както и за много други съдии. И такива съдии като теб аз уважавам. Но уви, не всички са като теб.