начало

Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ Адвокатка е била задържана, докато защитава ЧСИ

инструктажи

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


инструктажи

Мнениеот gerganka73 » 01 Окт 2004, 14:55

Моля дайте примери за начален и периодичен инструктаж за длъжностите оператор на телефон и юрисконсулт ,като и двете длъжности са за половин работен ден.Благодаря предварително!
gerganka73
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 10:32

Re: инструктажи

Мнениеот гала » 01 Окт 2004, 15:01

Много ще ме извинявате , но от 6 години работя като юрисконсулт и за първи път чувам , 4е трябва да се минава на инструктаж за нашата професия .
гала
 

Re: инструктажи

Мнениеот vanesa » 01 Окт 2004, 15:04

и аз така мисля,но от инспекцията по труда минаха на проверка и дадоха такова предписание на управителя,който има трудова борса
vanesa
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 01 Окт 2004, 14:58

Re: инструктажи

Мнениеот гала » 01 Окт 2004, 15:09

ИНСТРУКТАЖ
НА РАБОТНОТО МЯСТО И ПЕРИОДИЧЕН,
ПО БЕЗОПАСНОСТ, ХИГИЕНА НА ТРУДА
И ПРОТИВОПОЖАРНА ОХРАНА
ЗА АДМИНИСТРАТИВНИЯ ПЕРСОНАЛ
1. НЯМА СЛУЧАЙНА ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА - ТЯ НЕ СЕ СЛУЧВА, А СЕ ПРЕДИЗВИКВА!
2. ВНИМАНИЕТО Е НАЙ-СИГУРНОТО СРЕДСТВО ЗА ПРЕДПАЗВАНЕ ОТ ЗЛОПОЛУКА;
3. Запознаване с местоположението на конкретното работно място, възможните подходи към (и изходи от) него и техническата му съоръженост.
4. Конкретните права и задължения за даденото работно място и взаимовръзки с останалите работни места. Норми на поведение.
5. Явявайте се на работа навреме, отпочинали, бодри, в спретнато и чисто облекло.
6. Недопустимо е идването на работа в нетрезво състояние.
7. Не извършвайте действия и постъпки, чрез които може да увредите здравето и застрашите живота на себе си и околните.
8. По време на работа не отвличайте вниманието си с други неща и лица.
9. Не допускайте недружелюбни отношения и конфликти с колегите и ръководителите си, водещи до отвличане на вниманието от пряката ви дейност и водещи до аварии и злополуки.
10. За избягване на опасност от подхлъзване и падане подът навсякъде да бъде сух и чист.
11. Не се допуска затрупването на проходи, стълбища и аварийни изходи с каквито и да са предмети и материали, за да бъдат винаги свободни за преминаване.
12. Движението в обекта да се извършва внимателно и само по определените за това места (коридори и стълбища)..
13. При извършване на ремонтни работи в и около обекта преминавайте извън зоните на ремонта.
14. При движение между сградите на обекта стриктно да се спазва Закона за движение по пътищата. Пресичането на улиците и булевардите да се извършва с повишено внимание и само по определените за целта места - маркирани пешеходни пътеки и светофарни уредби.
При спряло релсово превозно средство (влак, трамвай) преминавайте пред него, а при спрял автобус или тролейбус зад него.
15. Не включвайте и не работете с машини, съоръжения и инсталации, чието действие ви е непознато и не сте инструктирани за безопасно боравене с тях.
16. Забранява се ремонт и други действия по електрическата, водопроводната, климатичната, телефонната и други инсталации и системи освен от съответните оторизирани специалисти.
17. За избягване аварии и злополуки с електрически ток да се спазват стриктно следните указания по електробезопасност:
• всички щепсели и контакти трябва да бъдат тип шуко и надеждно занулени.
• преди започване на работа с електроуреди проверете изправността на захранващият кабел и щепсела. Работа с наранен или оголен захранващ кабел и нагорял или със счупен корпус щепсел е абсолютно забранена;
• работете само с напълно проверени и изправни електроуреди, като стриктно спазвате указанията на производителя за експлоатация, поддържане и безопасна работа. При забелязване на неизправност или при съмнение за такава, незабавно изключете електроуреда и уведомете прекия си ръководител.
• Забраняват се всякакъв вид опити за отваряния, настройка и ремонт на електроуреди, апарати, устройства и поправки на захранващите ги кабели освен от оторизираните технически лица;
• забранява се изключването на щепселите чрез издърпване на кабела. Това трябва да става чрез издърпване на щепсела, като същевременно се придържа капачката на контакта;
• забранява се стъпването върху захранващите кабели или застъпването им с бюра или други тежки предмети;
• забранено е усукване, връзване и пречупване на захранващите кабели;
• захранващите кабели, след приключване на работа, внимателно се навиват, като се започва от страната на електроуреда (апарата, устройството), за да се избегне усукването им;
• абсолютно е забранено заливането с вода на електроуреди, апарати, съоръжения или на техните командни органи. Ако това се допусне, тяхната употреба може да става само след обстоен преглед и разрешение от електротехническата служба;
• строго е забранено самостоятелното влизане и боравене с електросъоръже-нията в електротаблата;
• всички ремонтни работи и контролни проверки по ел. инсталациите, ел. таблата и ел. съоръженията да се извършват от електротехници с необходимата квалификация.
• работа с нови електроуреди да се започва само след обстойно проведен инструктаж за правилните и безопасни начини на експлоатация.
18. Всички ремонтни работи по поддържане на машините, апаратите, устройствата и съоръженията да се извършват само от правоспособни лица, след като са изключени.
19. По време на ремонт на машините и съоръженията на пусковите автомати да се поставят задължително табелки “НЕ ВКЛЮЧВАЙ, РАБОТЯТ ХОРА!”. Снемането на табелката да става само от този работник или служител, който я е поставил.
20. Забранено е използването на ел. отоплителни и ел. нагревателни уреди (радиатори, калорифери, котлони, ютии и др.) донесени от домовете на служителите.
21. Забранено е използването на ел. отоплителни и ел. нагревателни уреди с открити реотани.
22. Ползване на електроотоплителни и електронагревателни уреди през отоплителния сезон за определени помещения става със заповед на ръководителя на обекта. Включването им става само при спадане на температурата в стаите под 190С.
23. Електроотоплителните и електронагревателни уреди да се включват само в усилени контакти със щепсел тип “шуко”.
24. За всяка стая, в която се ползват отоплителни или електронагреватални уреди, със заповед се определя отговорник, който в края на работното време е задължен да изключи уреда от контакта на ел. мрежата.
25. След завършване на работа:
• приведете работното си място в пълен порядък;
• проверете дали всички електрически уреди са изключени;
• всички отпадъци да се изхвърлят в определените за целта места, като се внимава да няма тлеещи отпадъци.
26. При работа повече от половината законоустановено работно време с компютърни системи, калкулатори, касови апарати, екрани на пишещи машини и технологично оборудване, което има контролен екран за изобразяване на данни и е предназначен за пряко ползване на оборудването спазвайте следните хигиенни изисквания:
• изследване на зрителния анализатор:
- при постъпване на работа;
- на три години на лицата , ненавършили 40 години, и един път в годината - на навършилите 40 години;
- при възникване на смущения в зрението, за които има основание да се предполага, че се дължат на работа с видеодисплеи.
• ползвайте специални защитни очила;
• ползвайте 15 минути почивка на всеки 45 минути работа;
• разположете видеоекраните на компютрите така, че на 1.5 м. зад тях да няма постоянно работно място и да няма отражения и блясък върху екрана;
• настройте екрана така, че изображението да бъде стабилно, без трептене и разлика в яркостта на отделните знаци;
• разстоянието между очите на оператора и екрана да бъде не по-малко от 500 - 700 мм., а между очите и клавиатурата 450 - 500 мм.
Забележка: Запознайте се подробно с “НАРЕДБА № 8” от 26.03.1996 год. ЗА ХИГИЕННИТЕ ИЗИСКВАНИЯ КЪМ РАБОТНИТЕ МЕСТА ЗА РАБОТА С ВИДЕОДИСПЛЕИ - ДВ, бр. 29 от 05.04.1996 г.
27. В случай на злополука, пострадалият да се изнесе на безопасно място и при възможност незабавно да му бъде оказано първа помощ, след което да му бъде осигурена квалифицирана медицинска помощ.
28. Всички работници и служители трябва да са обучени за даване на първа помощ.
(ИЗУЧИ ОБЩИ ПРАВИЛА ЗА ДАВАНЕ НА ПЪРВА ПОМОЩ.)
БЪРЗА МЕДИЦИНСКА ПОМОЩ ТЕЛ. 150
29. ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА
Чл. 55. (1) Трудова злополука е всяко внезапно увреждане на здравето, станало през време и във връзка или по повод на извършваната работа, както и при всяка работа, извършена в интерес на предприятието, когато е причинило неработоспособност или смърт.
(2) Трудова е и злополуката, станала с осигурен по чл. 4, ал. 1 и 2 по време на обичайния път при отиване или при връщане от работното място до:
1. основното място на живеене или до друго допълнително място на живеене с постоянен характер;
2. мястото, където осигуреният обикновено се храни през работния ден;
3. мястото за получаване на възнаграждение.
(3) Не е налице трудова злополука, когато пострадалият умишлено е увредил здравето си.
29. ПРОФЕСИОНАЛНА БОЛЕСТ
Чл. 56. (1) Професионална болест е заболяване, което е настъпило изключително или предимно под въздействието на вредните фактори на работната среда или на трудовия процес върху организма и е включено в Списъка на професионалните болести, издаден от Министерския съвет по предложение на министъра на здравеопазването.
(2) За професионална болест може да се признае и заболяване, невключено в Списъка на професионалните болести, когато се установи, че то е причинено основно и пряко от обичайната трудова дейност на осигурения и е причинило трайна неработоспособност или смърт на осигурения.
(3) Към професионалната болест се отнасят и нейното усложнение и късните й последици.
30. ДЕКЛАРИРАНЕ НА ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА
Чл. 57. (1) Осигурителят е длъжен в срок от 3 работни дни да декларира пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт всяка трудова злополука.
(2) Ако осигурителят не декларира злополуката, пострадалият или неговите наследници имат право в 6-месечен срок от злополуката да я декларират пред териториалното поделение на Националния осигурителен институт.
(3) Редът за установяване, разследване, регистриране и отчитане на трудовите злополуки се определя с акт на Министерския съвет.
РАЗСЛЕДВАНЕ НА ТРУДОВА ЗЛОПОЛУКА
Чл. 58. (1) Териториалното поделение на Националния осигурителен институт съвместно с Инспекцията по труда, комитетите и групите по условия на труд и други компетентни органи в зависимост от случая разследват всяка смъртна трудова злополука, всяка злополука, причинила увреждане на повече от 3-ма работещи, както и всяка злополука, за която има основание да се предполага, че ще доведе до инвалидност.
(2) Териториалното поделение на Националния осигурителен институт може по своя преценка да разследва и други злополуки освен посочените в ал. 1.
(3) Разследването на трудова злополука трябва да установи:
1. причините и обстоятелствата за възникване на трудовата злополука;
2. вида на уврежданията;
3. други сведения, които ще подпомогнат териториалното поделение на Националния осигурителен институт да се произнесе за професионалния характер на злополуката и увреждането.
(4) При разследване на злополуката пострадалият има право да присъства или да посочи да присъстват:
1. работник или служител от същата професия, или
2. член на семейството или възходящ или низходящ сродник, или
3. представител на синдикалната организация, в която членува;
4. представител на работниците и служителите в комитетите и групите по условия на труд.
(5) Правата по ал. 4 имат наследниците на пострадалия при смъртна злополука и при случаи, когато здравословното състояние на пострадалия не му позволява да посочи представител.
(6) Резултатите от разследването се оформят в протокол в типизирана форма, който е валиден до доказване на противното. Екземпляр от протокола се връчва от териториалното поделение на Националния осигурителен институт на пострадалия или на неговите наследници и на осигурителя.
31. ДОСИЕ
Чл. 59. (1) За всяка трудова злополука или професионална болест териториалното поделение на Националния осигурителен институт открива досие, което съдържа:
1. декларацията за злополука;
2. справка за получаваното брутно трудово възнаграждение;
3. копия от болничните листове;
4. протокол от разследването, когато такова е извършено;
5. документи, свързани с медицински и други разходи;
6. разпореждането за приемане или неприемане на злополуката за трудова;
7. решението за признаване или за непризнаване на професионалната болест, издадено от експертна комисия по професионални болести;
8. други документи, свързани със злополуката или заболяването.
(2) Пострадалият и осигурителят имат право да се запознават със съдържанието на досието.
(3) Досиетата се съхраняват пет години след прекратяване на осигуряването в териториалното поделение на Националния осигурителен институт, след което се предават за съхраняване в Държавния архив.
32. КВАЛИФИЦИРАНЕ НА ЗЛОПОЛУКАТА ЗА ТРУДОВА
Чл. 60. (1) Длъжностното лице, определено от ръководителя на териториалното поделение на Националния осигурителен институт, въз основа на документите в досието в 7-дневен срок от декларирането издава разпореждане за приемане или за неприемане на злополуката за трудова.
(2) Разпореждането се изпраща на осигурения и на осигурителя в 7-дневен срок от издаването.
(3) Разпореждането подлежи на обжалване от заинтересуваните лица по реда на чл. 117.
33.Начин на действие ПРИ АВРИЙНИ СИТУАЦИИ, ПОЖАР ИЛИ ПРИРОДНИ БЕДСТВИЯ:
• запазете самообладание и не изпадайте в паника;
ВЕДНАГА СЕ ОБАДЕТЕ НА:
ПРОТИВОПОЖАРНАТА ОХРАНА - ТЕЛ. 160,
РЪКОВОДСТВОТО НА ОБЕКТА - ТЕЛ.:…………………………….……………
• изключете всички електроуреди от контактите или от главния прекъсвач;
• излезте в коридора и се отправете към най-близкия до вашето работно място авариен изход;
• ако в коридорите срещнете хора, непознаващи сградата и местоположението на аварийните изходи, упътете ги или изведете;
• ПРИ ПОЖАР, първо се ориентирайте в коя зона на сградата е и след това решете към кой от аварийните изходи да се отправите. В такава ситуация абсолютно е забранено ползване на асансьорни уредби. Ако сте включен в състава на противопожарно ядро - незабавно се отправете към сборният му пункт;
• ПРИ ЗЕМЕТРЕСЕНИЕ - по най-бързия начин застанете под рамката на вратата, а ако наблизо има стълбище или асансьорна шахта - застанете близо до тях;
• Ползването на асансьор в този случай е абсолютно забранено!
• веднага, след като първият трус премине, напуснете сградата, като се стремите да застанете на достатъчно разстояние от нея и околните сгради;
• не избързвайте да се прибирате в сградата, трусът може да се повтори.

Това е общ инструктаж за управленския персонал на нашата фирма .Дано ви свърши работа . Той ми е даден от нашата служба за трудова медицина .
гала
 

Re: инструктажи

Мнениеот gerganka73 » 06 Окт 2004, 13:43

Колежке,много Ви благодаря.Ако,не Ви затруднява,дайте ми името и адреса на службата по трудова медицина,за да сключим договор с нея>Предварително благодаря.
gerganka73
Младши потребител
 
Мнения: 20
Регистриран на: 23 Сеп 2004, 10:32

Re: инструктажи

Мнениеот гала » 06 Окт 2004, 14:19

''Медико Инжинеринг Груп '' ООД

София , ул. Любляна - 60
тел. 0888 530 777
57 98 07

Зна4и с удоволствие ще ви помогна . На GSM -ма търсете д-р Генчев . Спокойно можете да му кажете 4е ви е дала телефона Галя от ''ЮВЕ ''.
уСПЕХ .
гала
 

Re: инструктажи

Мнениеот gerganka 73 » 06 Окт 2004, 14:28

Гала,много Ви благодаря за съдействието.Ако мога да Ви помогна с нещо-на драго сърце.
gerganka 73
 

Re: инструктажи

Мнениеот гала » 06 Окт 2004, 14:30

Благодаря , ще го имам предвид .
гала
 


Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: Google [Bot] и 25 госта


cron