начало

Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години Три пъти са се увеличили спестяванията на магистратите за 10 години

уволнение с предизвестие

Трудовоправни казуси
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот maryy » 26 Фев 2004, 09:20

Izvinete da ne bi da iskate da mi kajete,4e ako rabotodatelia reshi da me uvolni ste mi plati niakakvo si obestetenie i niama da me predizvesti-vupreki 4e sum podpisala bezsro4en trudov dogovor pri prekratiavane da se dava 30 dni predisvestie?????? Ako e taka --EGATI ZAKONA,EGATI SUDIITE EGATI ADVOKATITE I T.N===Egati darjavata
maryy
 

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот костакиев » 26 Фев 2004, 10:06

А какъв е смисълът, поради който законът въвежда предизвестието като институт?
Отговори си на този въпрос, виж чии права са най-добре защитени при предсрочно освобождаване (без предизвестие), но като се плати ЦЕЛИЯ срок и после ще мислим дали е порочна практиката на съдилищата :)
костакиев
 

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 10:45

Колега Костакиев,
Има ли изискване на закона т.е. трябва ли да се спази определена процедура - има - трябва да се изпрати предизвестие! Нарушава ли се тя при положение, че не се отправя - да! Това е просто една форма и щом като не е спазена - следва да нстъпят правните последици от това - обявяване на заповедта като неаконосъобразна.
Това би се избегнало, както споменах по-горе - ако работодателят изпрати предизвестие - по-този начин още на следващият ден - може да изплати обезщетение по чл 220 ал 1КТ за неспазено предизвестие, но той вече е изпратил, т.е .фактическият състав на чл. 328 КТ е завършен и заповедта не може дс е оспорва н атова основание.
В последните години, съдебната практиката се измени по повод на това основание според мен поради следния факт / не без помощта на самите работодатели /: При обявяване на незаконосъобразно уволнение / прекратяване ан трудовото правоотношение/ работникът или служителят има право на 6 брутни заплати, времето се признава за трудов стаж, възстановява се на работа...., което определено "натоварва" работодателят само и поради това ,че не е спазил формата ( да отправи предизвестие) в повечето случай от непознаване на трудовото законодателство.
Но, ако изходим от целта на закона - при безсрочните трудови договори - работникът или служителят имат по-голяма сигурност в "утрешният ден" поради закрилата , която му предоставя закона - само на изрично посочени основания работодаелят има право да прекрати трудовото им правоотношение, то внезапното прекратяване на трудовият договор - без предизвестие, а се заплаща обезщетение по чл. 220 ал. 1КТ - се явява един психологически шок, едно напрежение, социална несигурност и несправедливост! / вж. чл.чл. 1, 2, КТ/


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот vili5 » 26 Фев 2004, 11:09

uvolnenieto e zakonosaobrazno v slu4aja,sled kato e izplateno obez6tetenie za nespazeno predizvestie.
vili5
 

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 11:40

Колега Vili5,
Съвсем случайно да сте прочели целият форум, защото дълбоко се съмнявам да е така.Също , би следвало да обосновете твърдението си , а не да бъдете лаконичен/ а/.



MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот dani » 26 Фев 2004, 14:00

Има какво да се желае от закона ,но.
Ето ви малко практика за рзмисъл и сравнение :
Бях съкратен с връчено ми едномесечно предизвестие с опоменати "Прекратяване на трудовия договор от работодателя с предизвестие.
Чл.328 т.3 поади намаляване обема на работа."-предизвестие един месец
Работих до крайната дата на предизвестието 25.12.2003г. През това време проведох интервюта за работа с около десет фирми .Беше ми дадена възможност да ходя на интервютата в необходимото за това време ,тоест да отсъствам от работа когато ми се налага. Получих си пълният размер на изработените от мен надници,получих необходимите документи за бюрото по труда и сиказахме збогом.
На 09.01.2004г.постъпих на работа в друга фирма и срешнах по закон шест месечен изпитателен срок.В който не се плаща много и не си много защитен.
След едномесечна работа и много разговори получих уверение ,че за заплащането ще се разберем , но за щестмесечният изпитателен срок ще си остане .
Мисля ,че това е едно озаконено текучество от шест месеца в което се плащат малки заплати ,малки усигуровки и никакви обещетения!
dani
Младши потребител
 
Мнения: 37
Регистриран на: 10 Апр 2005, 17:25

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот Диляна » 26 Фев 2004, 20:06

Смятам, че в случая не е налице незаконно уволнение,защото незаконно е уволнението , извършено от работодателя при нарушение на закона, свързано с упражняването на неговото материално право на уволнение. Затова няма незаконно уволнение, когато прекратяването на трудовия договор е извършено, без да се отправя или изчака изтичането на срока на предизвестието. защото това не е нарушение на упражняването на материалното право на уволнение и за него законът предвижда като алтернативно задължение изплащането на съответно обезщетение.В този смисъл е и съдебната практика.
Диляна
 

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот donna2 » 26 Фев 2004, 20:13

напълно съм съгласна със Диляна , практиката е в тая насока и не се налага в случая да се отправя и предизвестие

Дори за по голяма прегледност в заповедта за уволнение се записва следният текст :да се изплати на работника /служителя на основание чл.220 от КТ сумата от ............за неспазен срок на предизвестие .
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 20:39

Скъпи Колежки,
Към Диляна - това ваши изводи ли са или преписано от Учебник по Трудово право стр.640/на проф.В.Мръчков / 2001г.?!
Относно съдебната практика - противоречива е, като е вярно,че в последните години се изменя - не признават заповедта за незаконосъобразна, което от своя страна, не води до категорично становище! / вж. сп."труд и право" 1999 г/.
Към Donna - Колежке,забелязвам ,че проявявате интерес в областта На Трудово и Осигурително право. Радвам се, че тези отрасли Ви допадат. Но нека да тълкуваме и още по-важното прилагаме закона ,като изхождаме от неговата цел.

Пожелавам Ви Успехи във всички начинания.)))))


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 20:44

Предизвестие трябва да се отправи. След като е отправено, може да не се спази и трудовият договор да бъде прекратен

Списание "Труд и право", бр. 5, 1999 г., стр. 30

чл. 157, чл. 220, чл. 225, чл. 326, чл. 328, чл. 330, чл. 333, чл. 335, чл. 344 КТ

Юристът Чавдар Христов дава разяснение на въпроса за отправяне на писмено предизвестие от работодателя преди прекратяване на трудовия договор със служителя. По мнение на автора и в съответствие със законодателството е задължително отправянето на предизвестие при уволнение, с изключение на случаи посочени в кодекса. Нарушението на тази разпоредба е незаконосъобразно, дължи се обезщетение и може да се оспорва пред съда. Страната, отправила предизвестието, може да прекрати трудовото правоотношение и преди да изтече неговия срок. В този случай се дължи обезщетение за неспазено предизвестие.

MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот donna2 » 26 Фев 2004, 20:46

колега аз не само проявявам интерес аз го работя и имам доста добра практика
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

адв. Н.Василева

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 22:59

адв.Н.Василева,
Не смятате ли, че съдебната практиката трябва да се измени - към първоначалното отсъждане?


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Donna2

Мнениеот monteskio » 26 Фев 2004, 23:45

Драга Donna2,
След като имате практика, как ще защититена zosima, нейните права в случай ,че ви стане клиент?
Бихте ли обяснили какви са били мотивите на ВКС и останалите инстанции -преди да постановяват незаконосъобразност, а сега да потвърждават заповедта?


MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: Donna2

Мнениеот donna » 27 Фев 2004, 00:00

зависи от коя страна съм всекий защитава някаква позиция и да си призная бих ползвала това което ще е най изгодно в случая и това всекий един от нас би направил.
ВКС не бих си позволила много много да коментирам времената се променят с тях и практиката имала съм случай ВКС да ми възстанови лице ,което сме го заловили в кражба за което е образувано дознание и материалите по наказатерната преписка се влачи все още ,лицето сме го възстановили няма как
не мога да пренебрегна решението ,имам и обратен случай че даже и обратен изпълнителен лист вадя .
В края на краищата всички сме зависими от съдебното решение ,аз лично много уважавам съдиите във ВКС .

А моето лично мнение по въпроса съм го написала по-горе .
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот donna » 27 Фев 2004, 00:09

само да допълня първо бих предупредила какви са шансовете да бъде спечелено едно такова дело ,струва ми се че е най разумно
donna
Старши потребител
 
Мнения: 5350
Регистриран на: 10 Яну 2003, 19:58
Местоположение: Свищов

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот donna2 » 27 Фев 2004, 00:49

ето ти отговора и на казуса на зосима
1. Предизвестието в случая е трябвало да се връчи , а не само да се приложи към досието /но така или инъче имамаме на лице предизвестие /, не се връчва ако ти връчат заповедта за уволнение ,тогава няма нужда и аз горе съм го посочила като съм написала ,че е добре е във самата заповед за уволнение да се запише за коректност и прегледност и допълнителният текст -на работника да се заплати ....................................за неспазеният срок на предизвестие .

/Казвам че в случая е трябвало да се връчи предизвестие обаче аз от де да знам дали наистина му е съобщено или му е връчено ей така не срещу подпис и тогава върви и доказвай , с две думи дали му го на ръка /

2. Този работник на какво основание не е идвал на работа , какво ще е това предизвестие според което той няма да дойде на работа . На него доколкото разбирам все още НЕ му е била връчена заповед за уволнение .
има няма предизвестие трябва да се яви на работа ,нищо не пречи при връчено предизвестие ако не се явява да бъде уволнен дисциплинарно . Е добре сезирал е инспекцията и тя е задължила работодателя да му го връчи ЛИЧНО .
След като не се явява на работа не му се плаща много е ясно .

3. Прав е бил работодателя да му изпрати писмо с което да му иска обяснения само дето се е престарал със израза "връчване"/то може и да е било връчено де .....да се разберем всичко срещу подпис на доверие нищо/

4. Така или инъче работодателя е бил осъден , за какво да се произнася по чл.220 от КТ след като този работник е освободен след 1 м. ,нали затова е сезирал ОИТ
та да му връчат екземпляр от предизвестието ето връчили са му го .

Заповедта най-често се издава след като изтече предизвестие /Но познавам и случаи когато заповедта се издава и се връчва по рано като се посочва и по късна дата за прекратяване на ТПО -ТОЕСТ ЗАПОВЕД №........от 26.02.04 ,прекратявам трудовото правоотношение считано от............26.03.04
/,
това че допълнително благодарение на ОИТ на лицето е връчен лично екземпляр от предизвестието не означава че срока ще тече от датата на намесата на инспекцията .
donna2
Потребител
 
Мнения: 992
Регистриран на: 17 Юни 2004, 18:48

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот maryy » 27 Фев 2004, 10:05

mNOGO PRAVOPISNI GRESHKI Dani-збогом se pishe sbogom,
усигуровки -se osigorovki,
maryy
 

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 23 Май 2004, 16:06

Колега Костакиев,
В случая Кт защитава на по-силно основание работодтелят отколкото работника!
Така, че и решенията на съдилищата са продиктувани в последно време в полза на работодателите! Защо съдебната практика се е изменила и сега не обявяват уволнението за незаконосъобразно след като не е спазено предизвестието? - Защото, сега в изменената икономическа обстановка работодателят прави всичко възможно да бъде " вся и всьо'. И в Тази връзка под негов натиск, се променя съдебната практика - по-този начин лесно се прекратяват трудово-правните връзки с работника - плаща му обезщетение за неспазено предизвестие и " ни лук ял - ни лук мирисъл".
Но , законът, В ЧАСТНОСТ КОДЕКСА Н АТРУДА Е УСТАНОВИЛ в чл. 330 съставът на ПРЕКРАТЯВАНЕ НА ТРУДОВО ПРАВООТНОШЕНИЕ С ПРЕДИЗВЕСТИЕ.сАМИЯТ ЗАКОН ИЗИСВА ТОВА ДА СЕ НАПРАВИ ПОСРЕДСТВОМ ПРЕДИЗВЕСТИЕ - ТОВА СЛЕДВА КАТО ИЗВОД СЛЕД НАПРАВЕНО КАКТО ЛОГИЧЕСКО И ГРАМАТИЧЕСКО ТЪЛКУВАНИЕ НА БУКВАТА НА ЗАКОНА.
ЧЛ 22О АЛ. 1 ОТНОВО ГОВОРИ ЗА ОБЕЗЩЕТЕНИЕ ЗА НЕСПАЗЕНО ПРЕИЗВЕСТИЕ.
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 23 Май 2004, 16:14

Колега Костакиев,
Обезщетение за неспазено предизвестие
Чл. 220. (Изм. - ДВ, бр. 100 от 1992 г.) (1) Страната, която има право да прекрати трудовото правоотношение с предизвестие, може да го прекрати и преди да изтече срокът на предизвестието, при което дължи на другата страна обезщетение в размер на брутното трудово възнаграждение на работника или служителя за неспазения срок на предизвестието.
Тук, отново след логическо тълкуване се налага следният извод:
Едната страна по трудовото правоотношение е отправила предизвестие - това се налага от цитирам" ...преди да изтече срокът на предизвестието.." .Този факт е неоспорим - изисква се предизвестието да е ИЗПРАТЕНО!!!!!!!!
Тук иде реч за спазването на определена процедура!!!Нищо повече!
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

Re: уволнение с предизвестие

Мнениеот monteskio » 23 Май 2004, 16:15

Кодекса на труда изисква да се изпрати предизвестие и на следващият ден , може да се прекрати трудовит договор , като се изплати обезщетение! Но не се ли изпрати предизвестие - прекратяването е незаконосъобразно!!!!




MONTESKIO
monteskio
Активен потребител
 
Мнения: 1636
Регистриран на: 04 Юли 2003, 12:51
Местоположение: Варна

ПредишнаСледваща

Назад към Трудово право


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 19 госта


cron