начало

Апелативният съд потвърди доживотните присъди за убийството на Евгения Владимирова Апелативният съд потвърди доживотните присъди за убийството на Евгения Владимирова

Malko pomosht

Брак, развод, наследство
Правила на форума
Правила на форума
Темите в този раздел на форума могат да бъдат само на български език, изписани на кирилица. Теми и мнения по тях, изписани на латиница, ще бъдат изтривани.
Темите ще съдържат до 50 страници. Мненията над този брой ще бъдат премествани в друга тема-продължение, със същото заглавие, като последното мнение от старата тема ще съдържа линк към новата, а първото мнение от новата - линк към старата.


Malko pomosht

Мнениеот garvana » 25 Сеп 2006, 12:31

Na 26 godini sam i ne sam rabotila v Balgariq. Ot 2 godini sam omazena i ziveq v Moskva (no vse oshte sam s balgarsko grazdanstvo). Predi 8 meseca rodih. Sega se pribrah v Balgariq i izkarah balgarsko grazdanstvo na sina mi (taka toj stana s dvojno grazdanstvo zashtoto bashta my e rysnak i polychi i rysko grazdanstvo). V zakona prochetoh che imam pravo na ednogodishni majchinski zashtoto ne sam rabotila i ne sam se osigyrqvala v Balgariq. Vaprosa mi e dali naistina moga da podam dokymenti za tezi majchinski i polagat li mi se majchinski za tezi 8 meseca v koito ne sme bili v Balgariq?
garvana
Младши потребител
 
Мнения: 12
Регистриран на: 05 Юни 2006, 20:14

Мнениеот petrova_26 » 07 Окт 2006, 11:44

Право на семейни помощи имат семействата, в които единият родител и български гражданин -за децата, които отглеждат в страната /чл.3, т.3 от Закона за семейните помощи за деца /. Месечни помощи за отглеждане на дете до една година в размер, определен със закона за държавния бюджет на Република България за съответната година, но не по-малък от предходната година. се предоставят в пари и/или под формата на социални инвестиции на майката (осиновителката), чийто доход на член от семейството е по-нисък или равен на дохода по чл. 4, при условие, че:
1. (изм. доп. ДВ бр. 21/2006 г.) майката (осиновителката) не е осигурена и не получава обезщетение за бременност, раждане и отглеждане на дете по реда на Кодекса за социално осигуряване;
2. детето не е настанено за отглеждане в специализирана институция за деца на пълна държавна издръжка;
3. детето живее постоянно в страната.
Този вид помощи се отпускат от началото на месеца на подаване на съответната молба-декларация от правоимащите лица, заедно с приложените необходими документи. Няма предвидена възможност същите да се изплащат за минало време, т.е. не може да ги получите за изминалите 8 месеца.
petrova_26
Нов потребител
 
Мнения: 5
Регистриран на: 07 Окт 2006, 11:19

Мнениеот portokal » 07 Окт 2006, 12:00

...което означава, че за да ги получавате, трябва да живеете с детето в страната. Още повече, че (не ми се проверява, но мисля, че е така) те не се отпускат със задна дата, а само от момента на подаване на молбата занапред.
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот neznaiko » 13 Окт 2006, 16:35

Портокал погледни моля те чл. 12 т.3 от Закона за семейни помощи за деца и ми кажи дали неможе да се търсят помощи за 3 месеца назад :D .Разбира се ако преди три месеца госпожата с детето се е върнала в БГ.
Иначе знаете ли как търкуват в Соц. подпомагане?
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49

Мнениеот portokal » 13 Окт 2006, 17:32

Това е стар спор. Тази разпоредба бива тълкувана в смисъл, че в 3-месечен срок може да се получи помощта, която вече е била отпусната, а не да бъде поискана до 3 месеца, след като е придобито правото да се получава.
В правилника за прилагане на закона изрично пише, че се отпускат от подаването на молбата. (Например от чл. 19, ал. 2 на правилника се вижда в какъв смисъл се употебява там изразът "се отпуска от ...".)
Разбира се, че правилник не бива да противоречи на закон, но въпросът е какъв е истинският смисъл на закона (което би било работа на ВАС, ако някой атакува правилника).
Аватар
portokal
Старши потребител
 
Мнения: 5524
Регистриран на: 13 Яну 2005, 20:36

Мнениеот neznaiko » 16 Окт 2006, 09:09

Според мен няма спор. Просто администрацията не иска да спазва закона. Каквото и да пише в правилника след като то противочени на закона следва да се приложи разпоредбата на закона. И това не важи само за съда а и за администрацията. В този смисъл чл. 5 от АПК важи и при издаването на административните актове. Макар че ако питаш мен и преди влизането в сила на АПК следваше да се спазва принципа на законност и по конкретно на разпоредбите на Закона за нормативните актове.
neznaiko
Потребител
 
Мнения: 344
Регистриран на: 21 Фев 2006, 17:49


Назад към Семейни казуси


Кой е на линия

Потребители разглеждащи този форум: 0 регистрирани и 54 госта


cron